Media europeană a numărului de terminale este de 27 de dispozitive la 1.000 de locuitori. Cel mai bine la acest capitol stau țările scandinave și central-europene, dar nici Sudul Europei nu este mai prejos, în schimb la polul opus se află Balcanii și Germania, care scad această medie.
Cererea pentru soluții de plată digitale, fără cash, crește rapid în Europa, datorită preferinței consumatorilor pentru plăți electronice, a creșterii tranzacțiilor din zona de e-commerce sau a popularității aplicațiilor de tip “portofel electronic”, dar și pentru a satisface nevoia de tranzacții transfrontaliere rapide și sigure. Industria de retail este unul dintre utilizatorii importanți ai terminalelor POS. Adoptarea rapidă a terminalelor de plată de către comercianți, popularitatea în creștere a cardurilor EuroPay, MasterCard și Visa și prezența tot mai mare a tehnologiei wireless pe telefoanele și dispozitivele mobile sunt factorii cheie care contribuie la creșterea pieței terminalelor de plată.
Conform unei analize realizate de Global Payments, cel mai mare furnizor de servicii și tehnologie de plată din lume și Mastercard 1 , media europeană a numărului de terminale de plată (POS-uri) este, în prezent, de 27 de dispozitive la mia de locuitori. Țările scandinave și central-europene se încadrează în această medie, în timp ce sudul Europei înregistrează, comparativ, un număr foarte mare de POS-uri la mia de locuitori.
Regiunea Balcanilor și Germania scad semnificativ media europeană. Terminalele de plată sunt foarte populare în întreaga Europă de sud, nu numai în Grecia (72/1000 loc.), ci și în Cipru (33/1000 loc.), Malta (34/1000 loc), Italia (39/1000 loc.) sau Spania (46/1000 loc.). Numărul de terminale de plată este, în principal, legat de politică locală a comercianților, care pot avea în magazin mai multe POS-uri de la diferiți furnizori. Disponibilitatea terminalelor este, în mod clar, un avantaj pentru turiștii care ajung în aceste țări. În țările balcanice, infrastructura pentru plata cu cardul nu este, încă, foarte larg răspândită.

În România sunt înregistrate doar 15 POS-uri la mia de locuitori, cam la jumătatea mediei europene, dar există premisele dezvoltării rețelei plăți electronice și în țara noastră. În 2021, s-au instalat peste 41.500 de POS-uri în România, iar rețeaua națională de terminale de plată a înregistrat cea mai mare creștere anuală din toate timpurile – 16,3%. Datele centralizate de BNR arătau că la finalul anului trecut, în piață erau operaționale 296.758 de POS-uri și doar 10.132 de ATM-uri. Urmărind evoluția dispozitivelor de acceptare a cardurilor, în ultimii 6 ani se constată că rețeaua de POS-uri s-a dublat, în timp ce numărul de terminale pentru eliberarea de numerar (ATM-uri) a scăzut cu aproape 12%.
„Noi, la Global Payments, schimbăm cu succes lucrurile în România și vedem o tendință de creștere pe plan local a preferinței pentru plăți electronice. De exemplu, avem o creștere de aproximativ 50% de la o lună la alta în ceea ce privește plățile procesate prin intermediul telefoanelor mobile. Peste 3.500 de comercianți au achiziționat deja aplicația noastră GP tom, care transformă telefonul mobil în POS, iar românii se dovedesc foarte deschiși tuturor noilor metode de plată, inclusiv la tranzacționarea criptomonedelor. În portofoliul nostru există peste 200 de categorii de comercianți care folosesc aplicația GP tom pentru procesarea plăților de la consumatori. Sunt, în special, magazine alimentare și supermarketuri, hoteluri, resorturi, restaurante, fast-food-uri sau magazine de piese auto și cabinete stomatologice”, a declarat Cătălin Moise, Country Manager Global Payments, România.
Republica Cehă reprezintă un exemplu de succes. GP tom, aplicația care transformă telefonul în POS, lansată de Global Payments, este utilizată de peste 15.000 de antreprenori locali doar în ultimul an și jumătate. Datorită acestui fapt, Republica Cehă se încadrează în media europeană în ceea ce privește accesibilitatea plăților. Comparativ cu ultimii zece ani, astăzi 99% din plăți sunt contactless, iar 25% dintre ele sunt efectuate prin telefoane mobile sau ceasuri smart. În prezent, aproximativ 60% din plățile contactless trec prin Apple Pay, 35% prin Google și 5% prin Garmin.
Chiar dacă România este la începutul dezvoltării rețelei terminalelor de plată, reușește să depășească țările vorbitoare de limbă germană. Aici există foarte mulți comercianți care acceptă doar carduri Maestro și reprezintă o problemă pentru toți cei care călătoresc în aceste țări și care nu pot face plăți cu alte tipuri de carduri. Situația se îmbunătățește în Austria (15/1000 loc.), țară orientată către turiști, care nu își poate permite astfel de excese. Comparativ cu restul Europei, Germania este încă mult în urmă (12/1000 loc.).
În Marea Britanie, în schimb, există în mod tradițional posibilitatea de a folosi cardul aproape oriunde (35/1000 loc.). Britanicii experimentează de mult timp plățile electronice și chiar folosesc cardul de credit pentru a finanța achizițiile de zi cu zi. Cu toate acestea, dacă ar trebui să căutăm pionieri în ceea ce privește piețele fără numerar sau chiar o economie fără numerar ar trebui să ne uităm în partea de nord a Europei. În țările scandinave se pare că doar turiștii sunt cei care mai folosesc numerar și asta, ocazional.
Desigur, datele statistice sunt influențate și de specificul geografic și demografic al acestor țări (țări vaste cu o densitate scăzută a populației).

